Snížení plastového odpadu ve dvou krocích

Snížení plastového odpadu ve dvou krocích

Máme tu další příspěvek od naší fanynky, která spravuje vlastní blog. Jak lehce a zároveň radikálně snížíme tvorbu plastových odpadů v naší domácnosti? Odpověď naleznete v následujícím článku.

                                                      —-

V rámci svého vlastního projektu Make planet green again  zjistila, že většina lidí vlastně vůbec neví co to ekologie je.

Dle některých je to pouze o chození ven a sbírání odpadků ze země, které se následně vyhodí do koše. Při některých dalších výrocích jsem si klepala na čelo a přemýšlela, zda to myslí vážně. Podle pár jedinců je ekologie naprosto zbytečná a k ničemu.

Další mi řekl, že se do projektu zapojí pouze v případě, že dostane zaplaceno. Po mé odpovědi, že jde o to změnit myšlení společnosti, ukázat jim jak naložit s odpadem, o kterém si myslí, že je na vyhození a jak zařadit ekologii do každodenního života a že peníze z toho nemá NIKDO, se mnou přestal komunikovat.

Upřímně mě tyto reakce mrzeli. Vždyť jde o záchranu planety, ne o peníze.
Avšak i přes tyto negativní reakce se objevili lidé, kteří sdílejí můj názor a aktivně se do projektu zapojili.
Já sama jsem svoji spotřebu plastových lahví stáhla přibližně o 97%.

Jak na to?Snížení plastového odpadu ve dvou krocích

3 lahve týdně = 12 za měsíc = 144 za rok
1 láhev na 3 měsíce = 4 lahve za rok
100% = 144 lahví
1% = 1,44
4x 1,44 = 5,76%
100 – 5,76 = 94,24%

Co to znamená? Stačí používat jednu plastovou láhev delší dobu, nebo si koupit jednu láhev např. Retapku s doživotní zárukou a naše spotřeba klesne až o 95%! Stačí si přestat několikrát týdně kupovat balené vody v plastových lahvích a začít využívat ty, co máme doma ♥

Tento výpočet mi otevřel oči, jak šílená spotřeba plastu to je. Následné dva dny jsem pila z plastové lahve, kterou jsem zachránila před vyhozením do koše (na plasty). Po dvou dnech jsem si koupila láhev, která vydrží prakticky věčně.

Dále u sebe nosím plátěnou tašku ve které nosím nákup. A co se sáčky? Ty lze lehce nahradit pytlíky na potraviny . Další extrémní snížení spotřeby plastu. Kdyby každý, kdo čte tento blog splnil tyto dva body, dokážete si představit to číslo, o které by se spotřeba snížila?

Přeji si zelenou planetu, bez plastu, bez znečištění a bez vymírajících zvířat. To je můj vysněný svět. A my ho můžeme dosáhnout. Společně.

                                                                                                                             Daniela Vysloužilová

10 komentářů: „Snížení plastového odpadu ve dvou krocích

 1. Super! Taky se snažím snížit spotřebu plastu, mám 1 láhev, která by měla vydržet dlouho a napouštím si do ní vodu s citronem. Věci si nosím v plátěných taškách a cítím se hned lépe! Trápí mě ale, že v mém okolí (ve škole) to nikdo neřeší.. Jsem na intru a snažím se třídit odpadky. Kdybych tu nebyla, tak na našem pokoji nikdo netřídí. Když rozděluju papír a plast od směsného odpadu, s klidem mi na to řeknou, že to je zbytečný, akorát se tím zdržuju, stejně jsem jedna z mála co třídí, ty želvy to nezachrání.. Na to nemá cenu odpovídat, je mi za tyhle argumenty trapně. Spolužáci to neřeší, každý den mají novou petku se sladkým pitím, kterou potom vyhodí do koše, žvýkačky plivou na zem, na všechno používají sáčky, cigarety pohazují na zem, aj. Když dostaneme např. k večeři jogurt (samozřejmě v plastu), úplně mě zabíjí pohled, jak to s klidem mrsknou do směsi a ještě to neumí ani “vyškrábat”. Nechápu, proč je stále všechno v plastu, místo toho, aby to bylo ve skle. Je jasný, že když to není v ničem jiném, tak si to lidi prostě koupí.

  1. Naprosto s Vámi souhlasím a je obdivuhodné co děláte! ♥ Nepřestávejte, Vaši spolužáci k tomu snad jednoho dne také dospějí, jste prostě napřed! Kdyby jste chtěla napsat nějakej článek ohledně možnosti třídění odpadu ve školách atd, tak se klidně ozvěte na info@neplastu.cz
   Hezký den,
   Petr Ceh ♥

 2. Všem co se snaží něco dělat přeji krásný den.Naše domacnost je o třídění.Naše 2letá dcera ví kam hodit papir kam plast.Starší syn také a právě on přišel ze školky,že má problém,že nemá možnost třídit a že paní učitelka mu na to řekla,že to se nemusí.A právě tady to začíná.Rodina se jako celek snaží ve školkách a školach jsou jestě pozadu a to bych pravě chtělo taky popostrčit.Už i ten prcek může vědet jak na to.Děláme to pro naši planetu,nás,naše děti a vše krásné kolem nás.

  1. Krásně napsané, musí se prostě bojovat na všech frontách! Nezkoušela jste zajít do školky a přesvědčit paní učitelku? Určitě je to vzdělaná paní/slečna, která o této problematice musela slyšet 🙂 Problém bude možná v tom, že na to nemají popelnice, ale i to lze nahradit většími krabicemi, které můžou děti vybarvit jako kontejner na plasty, papír, sklo atd. A pak si formou hry prostě třídit 🙂
   Držím palce a dejte vědět, popř. můžu do školky napsat jménem projektu 🙂
   Hezký den ♥
   Petr Ceh

  2. Co mám pak dělat já, když žiju v zemi, kde z kohoutku pitná neteče? Každý den kupujeme 8l láhev s vodou.
   🙁

   1. Neteče pitná voda? Smím se zeptat, kde žijete ? :O Zkuste třeba filtry na vodu, kterých je na trhu dost! 🙂

    1. No my žijeme ve Španělsku ve městě v činžáku a z místní vody mi vždycky hrozně bolelo břicho. Navíc chutná hnusně a smrdí. Všichni si tady kupují pitnou vodu v lahvích. Na ty filtry se podívám na internet, je to dobrý nápad! Oni ti místní tomu třídění odpadu moc nedají, většinou všechno pohodí na ulici poblíž kontejnerů. Dost mi to vadí. To doma v Čechách jsme na tom mnohem lépe, i když pořád máme co dohánět.

     1. Tak dejte vědět jak to s filtry dopadne! Budu držet palce! ♥

 3. Když už si koupím pět láhev tak se ji snažím mít co nedíl nosím plátěbé tašky a cítím se jako kus země❤️Ale tohle je pravda máme ve třídě takové třídní barbíny a ty bez petky nikam nemůžou proste hrůza😭🌎❤️

  1. Tak aspoň,že ty seš dobrým vzorem!♥ Třeba přesvědčíš své kamarádky o ekologických dopadech časem až dospějí 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *