Rozhovor pro studentský časopis

Rozhovor pro studentský časopis Helena v krabici – Petr Ceh

Internetové obchody jsou dnes běžnou součástí našeho života. S nástupem vlny ekologie proto není divu, že se na internetu vyrojilo hned několik eko eshopů. Neplastu.cz se od ostatních neliší vzhledem nebo zbožím. Co ho ale odlišuje jsou dvě věci. Je to především Petr Ceh, student Právnické fakulty Univerzity Palackého, který celý eshop rozjel sám. Další věcí je i osvěta, kterou sdílí pomocí blogu propojeného s obchodem.

Jak se stane, že si kluk z práv založí internetový obchod s eko zbožím?O projektu Neplastu.cz Petr Ceh

Jak se to stane? Kolikrát si tuto otázku pokládám také. Vždycky jsem byl podnikavý člověk, který má kladný vztah k přírodě. Jednou jsem viděl dokument a Plastic ocean a úplně mě to dostalo. Cítil jsem obrovskou potřebu své pocity světu sdělit. Neměl jsem vůbec odvahu se do toho pustit, poté mi řekl kamarád, co má marketingovou agenturu, abych do toho vlítnul po hlavě, a tak trošku mě ukecal.

Jak dlouho eshop funguje a jak bys zhodnotil jeho působení?

E-shop funguje od prosince 2018. Jeho působení bych zhodnotil rozhodně pozitivně, protože mi dal neskutečně mnoho zkušeností. Přišly mi desítky zpráv od lidí, kteří mě podporují v tom, co dělám. Někteří lidé se díky projektu začali o danou problematiku více zajímat nebo se snaží změnit své návyky a tím omezit spotřebu nejen plastů. Pokud by alespoň jeden člověk díky projektu změnil svůj postoj k přírodě, jednorázovým plastům a podobně, tak projekt má smysl.

Kromě eshopu je Neplastu i projekt, který má za účel osvětu, projevuje se to jen pomocí blogu?

Hlavním pilířem je určitě blog, na kterém se snažím spolu s Terezkou Skovajsovou každou středu pověsit nějaký článek. Od počátku se počet čtenářů rapidně zvýšil. Ze začátku to bylo okolo sto lidí a nyní mají nejčtenější články přes dva tisíce přečtení, což považuji za slušné číslo. Dále jsou to samozřejmě debaty u piva nebo komunikace přes sociální sítě. Aktuálně vymýšlím jarní úklid, takovou procházku, při které do pytle budeme sbírat odpadky. Ale to až v následujících týdnech.

Jak čelíš velkým internetovým gigantům jako třeba Econee?

Nečelím, Econeu beru jako partnera, nikoliv jako konkurenta. Vlastně nikoho s podobným zaměřením neberu jako konkurenta. Projekt Neplastu.cz mám pro určitou vizi, naplnění a každý, kdo ten vyšší princip vidí taky a snaží se pro to něco dělat je můj spojenec. Nešel sem do projektu s tím, že ze mě udělá milionáře. Econea má podobnou vizi, takže pro mě to jsou partneři.

Snažíš se sám žít ekologicky? Co bys lidem doporučil?

Žít ekologicky, žít zerowaste? To vidím trošku jako sci-fi, protože už jenom to, že máme telefony, které jsou vyrobeny v Číně a putují sem celý svět není zerowaste. Snažím se sice omezit jednorázové plasty, takže mám skleněnou flašku, pytlíky na potraviny, kartáček z cukrové třtiny a podobně, ale rozhodně nežiju zerowaste život. Je třeba si uvědomit, že plast je dobrý vynález, se kterým je však špatně nakládáno. Radši se dělají nové a nové PET lahve, než-li recyklovatelné, protože to je levnější. Občas vidím bloggery, kteří o sobě tvrdí, že žijí zerowaste, ale pro mě je to trošku pokrytectví, protože je pak vidíte cestovat (uhlíková stopa), používat elektroniku, kterou dělají děti v Číně v nedůstojných podmínkách, a na nohách mají air maxy. Sto lidí, sto názorů a pohledů na tuto problematiku. Less waste, je ta cesta podle mého názoru. Nikdo není dokonalý, snažit se žít trošku více eko je běh na dlouhou trať. Důležité je však to co děláme 99% ze dne, nikoliv to poslední 1%. Co bych lidem doporučil? Pro začátek bych kromě třídění odpadu určitě doporučil pytlíky na potraviny. Když si člověk spočítá, že za rok spotřebuje zhruba 400 mikrotenových sáčků, tak je to opravdu velké číslo. To vše dokáže vyřešit jeden pytlík na více použití, látková taška atd. A dále se určitě snažit omezit používání jednorázových PET lahví, a radši šáhli např. po nějaké láhvi na více použití. Přinejhorším jednu PEtku dopouštět vodou, i to je lepší, než denně kupovat nové PETky. A největší tip na ekoživot? Zamyslete se, to je celé 🙂  Není to jen o omezení sáčků, ale o celkovém uvědomění si, že ten Mars neosídlíme tak rychle, a že tuhle planetu spolu s přírodou potřebujeme a podle toho se k ní chovat. Každý dle svých finančních, zdravotních i jiných možností může podílet na chování k přírodě.

Jak bys popsal dnešní eko situaci z pohledu majitele eshopu? Nakupují lidé hodně, zajímají se o to? Kdo je vlastně tvá cílová skupina a jaké máš odezvy?

Blízká se snad na lepší časy. Evropská komise se snaží šlapat na ekonomické giganty jako Cola, Nestlé a lidé si stále více uvědomují důležitost ekologie, takže za mě mírné zlepšení. Na druhou stranu je třeba začít řešit velmoci jako Indie a Čína. Ty stojí za 2/3 znečištění planety. Více než celá Evropa dohromady. Nesmíme ale zapomínat na USA , protože Trump vypověděl Pařížskou klimadohodu, jednoduše na to kašlou.
Lidé se o problematiku zajímají hodně, ale nakupují podle toho, jak se starám o marketing a sociální sítě. V prosinci to bylo přes nějakých 30 objednávek, v lednu, když jsem byl denně v práci na sjezdovce to bylo podstatně méně.
Cílovou skupinu nemám. Snažím se z lidí, kteří nejsou cílovou skupinou, tu cílovou skupinu udělat, aby jim něco tam v hlavě cvaklo. A jaké mám odezvy? Z většiny pozitivní. Kolikrát mě to až dojímá, jak si lidé dají práci napsat něco hezkého. To je ta motivaci, pro kterou to dělám, sice na tom nezbohatnu, ale tohle je k nezaplacení. Jedna slečna třeba teďka na Srí Lance sbírala v mém triku odpadky každý den dovolené, a když mi řekla, že by to nedělala nebýt projektu, tak to pro mě je tou odměnou. Nakonec se k ní na pláži prý přidávali i ostatní lidé z Portugalska. Je neskutečné, jak pozitivní energie dokáže být nakažlivá.

Když se zajímáš o ekologii, jak vnímáš hnutí Fridays for future a protesty středoškoláků? Byl jsi stávkovat?

Hnutí Fridays for future, je krásná vize. Každému, kdo se zajímá o životní prostředí, to dělá radost, protože dochází k dalšímu tlaku na státy a světové giganty. Samotnou výzvu jsem podepsal, ale na stávce jsem nebyl, protože jsem byl na horách v práci. Na druhou stranu bych byl s euforiemi trošku opatrný. Stačí se podívat na průběh třeba v Anglii, kde demonstrovali studenti a pak v kašně leželi jejich plakáty a plastové kelímky. To je trošku paradox a vidím v tom takový ten klasický boom, který bohužel opadne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *