Požár na Sibiři, aneb proč se nevybírají miliardy jako na Notre Dame?

Požár na Sibiři, aneb proč se nevybírají miliardy jako na Notre Dame?

Lesní požár tajgy na Sibiři trvá už více jak měsíc a hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Ačkoliv nelze odepřít houževnatost ruských hasičů, kterým se podařilo zmenšit rozlohu požáru téměř trojnásobně, přesto je v plamenech stále přes milion hektarů lesů. Pouze pár procent se podaří hasičům zcela uhasit, většinu nechají lehnout popelem a budou zabraňovat v dalšímu šíření, protože se to v těžce přístupném terénu nevyplatí. Ekologické škody jsou však už nyní obrovské. Nejenže se podíl skleníkových plynů v atmosféře zvýší  a okolní města budou mít problémy s dýcháním, ale ještě intenzivněji jsou ohroženy zvířata, rostliny a dokonce i ledovce na Arktidě.

Podle výroků ruských ekologů lze označit situaci za zcela jednoznačně katastrofickou. „Situace s lesními požáry na východě Ruska již dávno přestala být místním problémem a stala se celostátní ekologickou katastrofou,“ varovala ruská pobočka Greenpeace. Letošní požáry na Sibiři jsou tak obrovské, že mohou mít dokonce vliv na změnu klimatu na Zemi a urychlit proces globálního oteplování.Na hašení požáru se  podílí více než deset tisíc lidí, asi tři tisíce kusů pozemní techniky a rovněž 86 letadel a vrtulníků ministerstva obrany.Podle ekologů oheň letos zničil lesy na 14,9 milionu hektarů a hrozí, že padne sedm let starý rekord, kdy v Rusku shořelo 18,1 milionu hektarů lesa, což je plocha přesahující dvojnásobek rozlohy České republiky. Požáry v Rusku dosáhly takových rozměrů, že dým z nich lze vidět z vesmíru. Ukázal to snímek zemské observatoře amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Chcete vidět tu plochu? Mrkněte na tohle video!Požár Sibiř

Na Notre-Dame se vybírali miliardy, co Sibiř?

Pamatujete? 15.4.2019 vypukl požár v katedrále Notre-Dame během rekonstrukce její střechy. Požár zničil téměř celou střechu a  okamžitě vypukla obrovská mediální kampaň. Na sociálních sítích lidé sdíleli fotografie hořící katedrály, v instastories projevovali svoji podporu. Velké firmy jako L’Oréal, či Apple a další slavné osobnosti přislíbili miliony na opravu katedrály. Celkově bylo vybráno  více než 15 miliard korun.

A já se ptám… Proč pro katedrálu Notre-Dame jsme zažívali každodenní mediální masáž ze všech stran, lidé projevovali na sociálních sítích soucit, či dokonce finančně přispěli na opravu, ale když hoří Sibiřské lesy o rozloze poloviny České republiky, které budou mít ekologické dopady na celý svět, tak se miliardy ve sbírce nevybírají a lidé s médii to přehlíží? Opravdu je budova, kterou můžeme kdykoliv postavit důležitější než-li příroda, která je nenahraditelná? Bezpochyby se jedná opět o politickou hru. Sibiř patří Ruské federaci ovládané prezidentem Putinem, který je v ekonomické válce s EU. Už nějaký ten pátek platí ekonomické sankce za anexi Krymu. Mediální válku mezi Ruskem a zbytkem světa můžeme vidět téměř denně. Neměla by však jít politika stranou, pokud se jedná o důležitou věc pro nás všechny? Prezident Trump nabídl Putinovi pomoc s hašením požárů, kterou prý Putin ochotně využije, bude-li to třeba.. A jak se k tomu postaví Evropská unie?

Co myslíte vy?

Petr Ceh

                                                                                                                                                                                  Zdroj : CTK,idnes.cz
Označeno

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *