fbpx

Ekologická menstruace

Ekologická menstruace

Zamysleli jste se někdy nad tím, kolik žena za svůj život může vyprodukovat odpadu, při používání jednorázových menstruačních pomůcek?  Průměrně za svůj život spotřebujeme 15 000 -20 000 kusů jednorázových pomůcek. Uvědomme si, kolik je na světě žen, kolik z nich takto funguje a kolik odpadu při tomto počínání končí ročně na skládkách. Navíc při používání klasických bělených pomůcek se do těla ženy přes sliznici dostává škodlivý dioxin, který může způsobovat Syndrom toxického šoku a také rakovinu a parfémování vede k mykózám a zánětům. Navíc pro sliznici není přirozené, když ji vysušujeme.

Dnešní doba nám ale dává spoustu jiných variant, které jsou tělu příjemnější, přirozenější, a nemají takový dopad na životní prostředí.

Menstruační kalíšek

Velice oblíbenou pomůckou v posledních letech se stal menstruační kalíšek. Menstruační kalíšky se převážně vyrábí ze silikonu, který není škodlivý pro tělo a jejich životnost se pohybuje kolem 10 let. Můžete si vybrat z mnoha velikostí, podle intenzity menstruace nebo věku, tvarů, tvrdosti a v neposlední řadě i barev. Práce s menstruačním kalíškem není nikterak obtížná, ale je dobré si na něj zvyknout v pohodlí a klidu domova. Před a po menstruaci stačí kalíšek po dobu 10 minut vyvařit a můžete používat dál.

Látkové vložky

Jednou z konzervativnějších variant jsou látkové vložky a intimky. Dnes už je nejen na internetu nepřeberné množství nádherných variant. Můžete si vybírat tvary, vzory, barvu, sílu, vložky na den i na noc, na slabou i silnou menstruaci, s křidélky i bez.  Používání je stejné jako u ,, klasických,, jednorázových vložek, s rozdílem, že tyto po použití pereme. Můj tip je, že při praní dávám do pračky místo aviváže pouze ocet, který působí antibakteriálně a ekologický, šetrný prací prášek, peru na 60 stupňů a vždy vložky po vyžehlení skladuji v pouzdře, které je určeno jen pro ně. Při vědomém používání vám vložky vydrží mnoho let. Já je používám v kombinaci s kalíškem a je to pro mě ta nejlepší varianta.

Mořské houby

Mořské houby jsou velice příjemnou variantou zvláště, pokud jste hojně používaly klasické tampóny. Jedná se o mořského živočicha, který se sklízí opatrně tak, aby část tkáně živočicha zůstala a tím se nezahubil. Můžeme proto hovořit o obnovitelném zdroji.

Houbička se před použitím namočí, aby změkla a zavede se do pochvy, kde se přizpůsobí vašemu tělu.

Výhodou houbičky je, že vám vydrží déle než tampón, při slabší menstruaci se s ní lze koupat a můžete se s ní i milovat. Houbička se nevyvařuje, ale po a ideálně i před menstruací se namočí do slaného roztoku.

Menstruační kalhotky

Poměrně nové jsou na našem trhu i menstruační kalhotky. Mají tři vrstvy, kde jedna je savá, druhá absorpční a třetí nepropustná. Můžete si vybrat z variant pro slabou, střední a silnou menstruaci.  Vydrží vám až 6 hodin v závislosti na síle menstruace a jejich životnost se pohybuje okolo 2 let. Po použití je stačí vyprat. Nabízí se i jako vhodná varianta k menstruačnímu kalíšku, volné menstruaci nebo k houbě.

Volná menstruace

Je to poněkud náročnější metoda, tedy minimálně, než se jí naučíte. V hlavní roli jsou zejména svaly pánevního dna, které vám umožňují vědomě krev zadržovat nebo uvolňovat. Menstruační krev přeci jen nevytéká neustále, ale v určitých intervalech, které mohou být jiné, v závislosti na síle vaší menstruace. Pak stačí jen krev pomocí svalů zadržet a když jste na WC, vědomě pustit. Osobně bych vám doporučovala tuto metodu trénovat doma, když jste v klidu a pohodlí, posilovat svaly pánevního dna a od věci není ani používání látkových vložek či menstruačních kalhotek v začátcích, pro váš větší klid.

,,Klasické,, menstruační pomůcky, ale z BIO bavlny

Pokud vás neoslovila ani jedna z předchozích variant, nabízí se ještě možnost, která není až tak příznivá pro životní prostředí, ale alespoň nebudete do svého těla pouštět škodlivé látky z konvenčních bělených a parfémovaných pomůcek.

Tampóny a vložky z BIO bavlny jsou k vašemu tělu určitě příznivější a na internetu je seženete v klasickém provedení i ve velikostech na které jste zvyklé.

Díky době, ve které žijeme se nám nabízí opravdová spousta možností pro to, jak vědoměji přistupovat ke svému tělu i k planetě. Osobně upřednostňuji vlastní zkušenost, a proto si myslím, že si každá žena musí sama vybrat právě takové řešení, které jí bude vyhovovat nejvíc a ve kterém se bude cítit příjemně a bezpečně.

Romana Winterová
Označeno , ,

2 komentáře: „Ekologická menstruace

  1. Dobrý den, před časem jsem si s nadšením koupila kalíšek a i s nadšením ho používala, ale pak jsem šla k doktorovi a dostala jsem “vynadáno”, že je to nehygienické a že si zadělávám na problém. Bohužel jsem zanedlouho na to šla na zákrok. Nejspíš to nemělo až takovou souvislost, ale od té doby se toho “bojím”. U žen bez zvýšeného rizika rakoviny je to asi úplně v pohodě, ale u sebe se toho už bojím. Ale chci zkusit jiné varianty i když kalíšek je TOP. 🙂

    1. Hezký den. Chápu, člověk si vždycky musí najít tu nejlepší variantu sám pro sebe. Já jsem si právě díky kalíšku a látkovým vložkám vyřešila náchylnost k zánětům, ale myslím si, že pro Vás by mohly být vhodné menstruační kalhotky nebo látkové vložky. 🙂
      Děkuji za komentář
      Romana 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *